Love 4 dogs
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Love 4 dogs

Sve o nasim psima!
 
PrijemPortalliTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Cime hranite pse

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Kristina
Administrator
Administrator



Broj poruka : 55
Godina : 28
Lokacija : Zajecar
Datum upisa : 27.11.2007

Cime hranite pse Empty
PočaljiNaslov: Cime hranite pse   Cime hranite pse Icon_minitimeUto Dec 04, 2007 9:39 pm

Pa cime? Suvom, vlaznom? Hranom pripremljenom kod kuce?
Kojom?
Nazad na vrh Ići dole
http://jingles.cjb.net
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Broj poruka : 49
Godina : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Datum upisa : 04.12.2007

Cime hranite pse Empty
PočaljiNaslov: stryker   Cime hranite pse Icon_minitimeSre Dec 05, 2007 1:13 am

Čime hraniti psa

Vlasnici pasa kada ih upitate za savet mogu dati vrlo različite preporuke. Kada je u pitanju ishrana psa, mišljenja su (iako često zasnovana na pogrešnim pretpostavkama) čak dijametralno suprotna. Preporuke koje daju vlasnici pasa mogu se podeliti u sledeće katerogije : 1.Nemojte hraniti svog psa granulama. To je izum zlih kapitalista koji žele vaš novac a granule nemaju hranjivu vrednost. Sa istim uspehom možete hraniti psa „strugotinom“.
2.Nemojte kuvati hranu svom psu. Kuvanje uništava hranjive sastojke.
3.Ne hranite svog psa sirovim mesom. Sirovo meso sadrži salmonele i druge štetne bakterije.
Na svim meridijanima planete žive ljudi sa svojim ljubimcima, psima. Svaki kontinent, čak i svaka zemlja ima svoje specifičnosti i razlika sa stanovišta kulture je veoma velika. Isto tako je velika razlika u kulturi držanja pasa, pa samim tim i hranjenja istih, u zavisnosti od razvijenosti zemalja koje posmatramo. Na zapadu se većina pasa hrani industrijskom-briketiranom hranom, dok se u zemljama sa nižim životnim standardom, psi hrane hranom pripremljenoj u sopstvenoj kuhinji. Ova drugi pristup je u našoj zemlji dominantan. Pored toga, neki ljudi pribegavaju kombinaciji ova dva načina ishrane što predstavlja treći način ishrane.
Možda je za nas malo neshvatljivo ali postoji i četvrti način ishrane pasa, koji je još zastupljen na nekim delovima planete. Nedavno sam naišao na tekst na jednom od stranih sajtova posvećenoj baš ovoj problematici. Australijski domoroci naime uopšte ne hrane svoje ljubimce. Da ne shvatite pogrešno, oni jesu njihovi pravi ljubimci, vole ih, paze i maze, fizičko maltretiranje pasa se u tom socijalnim miljeu smatra grehom, ali zastupaju stanovište da pas mora sam da se snađe za svoj dnevni obrok. Prepuštaju ih same sebi, pa ti psi jedu sve što nađu u prirodi. Ne znam samo koliko psima odgovara takav režim ishrane jer bar prema onome što se može videti na fotografijama i po izjavama onih koji su to uživo videli, tamnošnji psi su uglavnom mršavi, neuhranjeni i bolešivi. I pored takvog režima ishrane, psi verovatno prate svog gazdu u gledaju ga pogledom punim ljubavi i zahvalnosti. Da li ova slika budi asocijacije? Vidite li možda ovog momenta pred sobom naše jadne, napuštene pse lutalice, koji šetaju ulicama naših gradova? I oni se snalaze po kantama za smeće za svoje obroke. Ukoliko im se neko obrati ili pomazi vrlo veselo će mahnuti repom i potajno se ponadati novom bezbrižnom domu.
Svakodnevno se susrećem sa istim pitanjem : Čime hraniti svog ljubimca : gotova-briketirana hrana ili domaća kuhinja?
Na ovo pitanje svako može dati odgovor, ali želim da pružim i neke informacije o kojima treba razmisliti pre nego što se da odgovor. Iskoristio bih ovu priliku da bar donekle razrešim neke od fama nastalih bez razloga, iz zavisti ili možda samo iz pukog neznanja.
Moram priznati da sam i ja jedan od onih koji je na početku svog bavljenja psima naseo na kvazi savete. Želja mi je da vas poštedim „nazovi saveta iskusnih odgajivača“. Kod nas se najveća polemika vodi oko tih gotovih hrana za pse. Prvo bih vam ukazao na profil ljudi od kojih možete čuti izjave kao „to je dobro osmišljena šarena laža upakovana u privlačnu kapitalističku ambalažu, koju prodaju ljudi koji su od nje napravili dobar biznis“.
Da li je to sve baš tako? Instina je da je industrija hrane i opreme za pse i druge životinje veliki biznis u svetu i da su velike nacionalne kompanije sve više zainteresovane za tu vrstu proizvoda ali.......Već sam napomenuo na početku da sam i sam nasedao na razne priče o tim hranama koje su imale jednu zajedničku nit : da me odvrte i od pomisli da koristim industrijsku hranu za pse. Na svu sreću uvideo sam da širom sveta ljudi hrane svoje pse baš tom vrstom hrane pa sam i ja ostao dosleda u upotrebi te hrane na čemu moram najviše zahvaliti svojoj vernoj prijateljici iz Slovenije Sanji Šavrić. Uvideo sam svoju početničku grešku ali sam shvatio i još nešto. Shvatio sam koji je motiv ljudi da pričaju protiv briketirane hrane. Nisu u suštini protivnici te vrste hrane jednostvno je nisu koristili ili je to nepodnošljiv trošak za njihov dzep. Dalje sve ide po ošte poznatom principu da je napd najbolja odbrana. Ruku na srce, svi bismo mi rado hranili svoje ljubimce najkvalitetnijom hranom samo zavisi koliko nam finansije to omogućavaju. Uglavnom se na toj osnovi i odlučuje, kom načinu ishrane će se prikloniti.
Pošto sam već rekao da preferiram granuliranu hranu za pse neću je samo hvaliti, pokušaću obrazložiti prednosti i razlike u metodama ishrane.
Krenuću od te „kapitalističke prevare“ postoji pravo mnoštvo kompanija koje proizvode hranu za kućne ljubimce. Svaka hrana iz te široke lepeze je prilagođena određenom uzrastu odnosno potrebama psa. Hrane se klasifikuju po svom kvalitetu na komercijalne i visoko kvalitetne hrane. Ozbiljniji proizvođaći hrane prave hranu sa različitim sastavom. Kada je u pitanju udeo masti i proteina, najjača je hrana koja je namenjena psima u razvoju, što je sasvim razumljivo jer štencima i psima u razvoju je i najpotrebnije da hrana bude što bogatija raznim sastojcima. Naznatno nanje bogata ovim sastojcima je hrana za aktivne i sportske pse. U tu grupu pripadaju i skotne kuje i kuje koje doje (iskustvo pokazuje da se kujama može davati i kvalitetna hrana za štence). Najmanje jaka hrana je hrana za starije i neaktivne pse. Zajedničko za sve te kategorije hrana je ta da su precizno izbalansirane (sadrže sastojke onoliko koliko je potrebno za određene aktivnosti). Iskoristivost hrane je velika što znači da je mnogo manja količina hrane potrebna da bi se pas zasitio što znači da je i ušteda velika. Daću vam jedan primer iz prakse : ukoliko imate psa od 20kg, otrbno mu je između 250-300g. granulirane hrane dnevnodok je za obrok pripremljen kod kuće sigurno potrebno duplo više iznutrica. Naravno, pored iznutrica je potrebno dodati i određenu količinu drugih namirnica (pirinač, povrće kao i vitamini) koje morate kupovati. Pri svemu tome morate voditi i računa o tome koliko je izbalansiran obrok koji ste spremili svom psu.
Nekoliko reči i o obrocima pripremljenih u sopstvenom aranžmanu. Neka se ne uvrede ljudi koji tako hrane svoje pse ali smatram da je to jedna od prelaznih faza između australijskih domorodaca i „trulog kapitalizma“. Znam da svi vi dajete maksimum od sebe da vam pas bude zdrav, lepo odhranjen, sjajne dlake. Možda bi trebalo staviti na papir troškove, koje imate dok se priprema domaća hrana za pse. Nabrojaću vam namirnice i proceduru pripreme te hrane bez cena vi samo dodajte to i videćete da nije mnogo ili nije ni jeftinija od prosečne pa čak ni od kvalitetne gotove hrane.
-Meso/u zavisnosti šta vam je pristupačno.
-Pirinač.
-Povrće.
-Testenina ili kukuruzno brašno.
-Zamrzivač.
-Struja.
Posebna prostorija ukoliko ne želite da vam se čitava kuća oseća na kuvane iznutrice i naravno podosta vremena koje je tako malo. Mislim da bi uz malo matematike mogli izračunati koliko vam je potrebno da nahranite svog ljubimca. O četvrtom načinu ishrane ne bih mnogo govorio jer smatram da je većina ljudi prevazišla taj stepenik. Mnogi takođe upućuju pitanje : da li pas podivlja od sirovog mesa? Na takvo pitanje mogu dati samo odgovor, da ne znam ni za jednog psa koji je podivljao od nekuvanog mesa, ali isto tako vidim na ulicama nažalost, sve više i po kućama podivljale pse od lošeg ophođenja prema njima i nehranjenja nikakvim mesom.
Moj savet je da ne hranite psa sirovim mesom iz sasvim drugih razloga. Živimo u vremenu velikih i teških zaraza, nikada nismo sigurni u ono što kupimo. Mislim da je prevelik rizik davati psu sirove iznutrice, meso ili bilo šta životinjskog porekla. Ja ne bih odlučio da rizikujem zdravlje psa kako bih možda dokazao da meso nije bilo zaraženo. Mnogi me pitaju i za sastojke briketirane hrane, strah postoji da je i ta hrana napravljena od mesa zaraženih životinja. Međutim treba imati na umu da ukoliko bi se ustanovilo da je neki pas oboleo od hrane u svakoj pravnoj državi njegov vlasnik bi tužio proizvođača hrane i bez teškoća dobio taj spor. Ukoliko bi se dokazalo da je ta hrana pripremljena od zaraženih životinja, vlasnik kompanije bi morao tog momenta zatvoriti svoju fabriku i potpisati svoj bankrot, jer su odštete izuzetno visoke a ne bi izbegao ni krivičnu odgovornost.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.freewebs.com/lovackipsi
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Broj poruka : 49
Godina : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Datum upisa : 04.12.2007

Cime hranite pse Empty
PočaljiNaslov: stryker   Cime hranite pse Icon_minitimeČet Dec 06, 2007 12:52 am

Paleta premilovih proizvoda za pse

Cime hranite pse 12-05-2007020134PM
Nazad na vrh Ići dole
http://www.freewebs.com/lovackipsi
Luna
Moderator
Moderator
Luna


Broj poruka : 31
Godina : 30
Lokacija : Zagreb/Zaprešić
Datum upisa : 22.12.2007

Cime hranite pse Empty
PočaljiNaslov: Re: Cime hranite pse   Cime hranite pse Icon_minitimeSre Dec 26, 2007 2:01 pm

Ja hranim suhom hranom, nekad kupim onu kobasu za pse, a nekad jede hranu pripremljenu kod kuće... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://dogsrule.highforum.net/
stryker
Moderator
Moderator
stryker


Broj poruka : 49
Godina : 39
Lokacija : Veliko Orasje
Datum upisa : 04.12.2007

Cime hranite pse Empty
PočaljiNaslov: stryker   Cime hranite pse Icon_minitimeČet Dec 27, 2007 1:26 am

Pa jako je vazno kombinovati obroke
Nazad na vrh Ići dole
http://www.freewebs.com/lovackipsi
Sponsored content





Cime hranite pse Empty
PočaljiNaslov: Re: Cime hranite pse   Cime hranite pse Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Cime hranite pse
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Love 4 dogs :: O psima :: Ishrana pasa-
Skoči na: